Zanim zadzwonisz do serwisu

Aby za każdym razem, kiedy program, za pomocą którego obsługujemy ploter krzyknie błąd nie dzwonić do serwisu i nie narażać firmę na dodatkowe koszty, powinniśmy się nauczyć reagować na podstawowe komendy, które ploter nam pokazuje przy pomocy programu graficznego. Zatem jeśli wyeksportowany plik HPGL w programie MegaCut ma inne wymiary niż pierwotnie w projekcie, to jednym ze sposobów jest import do innego rozszerzenia. Program MegaCut jest w stanie również odczytać plik z rozszerzeniem DXFR12. Warto zatem jeszcze dodać, że program MegaCut jest napisany tak by bez kłopotu pliki można było odczytać z programu AutoCAD2000. Idąc dalej tym tropem trzeba następnie eksportować pliki do rozszerzenia DXF. W programie z listy wersji wybrać AutoCAD2000,AutoCAD R11 lub niższą wersję.

W trakcie symulacji kursor myszy pozostaje nienaturalny, jednocześnie symulacja nie pokrywa się z wcześniej narysowanym projektem.

Zatem trzeba dokładnie sprawdzić projekt czy przypadkiem któraś z figur nie jest otwarta, lub czy figury nie nakładają się wzajemnie.

Drugim z problemów, który może nas dotyczyć polega na tym, że głowica laserowa przycina się w trakcie wypalania, a produkt jest przypalany. W zasadzie ten problem jest podobny do omówionego wyżej. Również i tutaj należy dokładnie sprawdzić projekt w dużym powiększeniem. W programie graficznym trzeba wybrać narzędzie do edycji węzłów i znaleźć miejsca które posiadają za dużo węzłów. Są programy, które posiadają funkcje minimalizacji ilości węzłów. Każdy węzeł spełnia określone zadanie. Polega ono na tym, że wyznacza on drogę przebiegu w maszynie. Jeżeli wzdłuż jednej ścieżki jest kilka węzłów które zachodzą na siebie, to efekt jest taki, że ile węzłów tyle przejść głowicy i stąd przypalenia w materiale.

A jak sobie poradzić, jeśli po dłuższej pracy na tym samym materiale i parametrach laser nie przecina materiału?

Zdarza się to, kiedy nie będą spełnione warunki pracy tuby laserowej. Lasery CO2, kiedy temperatura pracy przekroczy 30 stopni C zaczynają tracić moc. Musimy wówczas sprawdzić jaka jest temperatura wody w chillerze. Z reguły temperatura wody w ploterze jest wyświetlana, jednak w przypadku lasera QSL11 temperaturę należy sprawdzić termometrem do wody. Najczęściej okazuje się, że trzeba dolać wody. Wlewana woda nie powinna być zimna. Najlepiej użyć wody o temperaturze pokojowej, choć dopuszczalne różnice temperatury wody to +/- 10 stopni C.