Jak dobrać ploter do potrzeb?

Wybór odpowiedniego plotera nie jest wcale taki prosty. W związku z tym że nie są to tanie urządzenia zakup odpowiedniego plotera należy dokładnie przemyśleć. Podobnie jak serwer czy komputer ploter powinien być skrojony na wymiar naszych potrzeb. Poniżej kilka wskazówek na co należy zwrócić uwagę przy wyborze plotera.

Wielkość plotera

Przy wyborze plotera trzeba się zastanowić jak duże wydruki będziemy robić. Zasadniczo mamy do wyboru plotery drukujące w formacie A0 lub A1. Jeśli zdecydujemy się już na określony wymiar to warto sprawdzić ile mamy fizycznie miejsca na ploter bowiem wymiary zewnętrze ploterów o wydrukach w tym samym formacie mogą się od siebie różnić.

Pamięć RAM plotera

Pamięć RAM w ploterze jest bardzo ważna zwłaszcza jeśli drukujemy duże wydruki o znacznej wadze. Dzięki pamięci RAM mamy pewność że wydruk nie zawiesi się i zostanie on wydrukowany prawidłowo. Pamiętajmy zatem aby nasz ploter miał wbudowaną pamięć RAM, a im będzie ona większa tym lepiej.

Liczba tuszy w ploterze

Plotery HP mają 4, 6, 8 lub 12 różnokolorowych tuszy. Ilość tuszy wpływa na jakość wydruku. Im więcej tuszy tym wydruk jest lepszej jakości. Podstawowe modele (np.HP Designjet 110, HP Designjet 510) mają 4 tusze w standardzie CMYK. Plotery HP z serii Designjet T610 i T1120 dodatkowo wyposażone są w 3 „czarne” tusze – czarny matowy, czarny fotograficzny i szary. Firma HP oferuje także serię ploterów fotograficznych z których HP Designjet Z3200 posiada aż 12 tuszy! dzięki temu jest w stanie pokryć paletą barw aż 95% palety PANTONE! Co więcej posiada przeźroczysty tusz (tzw. „wysoki połysk”) który na papierze fotograficznym utrzymuje równą warstwę wydruku.