Obsługa plotera laserowego

Nie jest to prosta sprawa, bowiem musimy poznać wszystkie możliwe ustawienia plotera, aby móc z niego korzystać. Do tego powinniśmy znać programy graficzne, w których to będziemy rysować poszczególne elementy, importując je później do plotera.

Jak wycinać w ploterze laserowym negatyw? W tym celu należy otworzyć w “Konfiguracji” zakładkę “Import HPGL”, a następnie włączyć opcję: “Wytnij negatyw”. Sytuacja ulegnie zmianie jeśli chcemy aby paser wycięty był w postaci punktu, wtedy musimy zaznaczyć opcję: “Krzyż to punkt”. Dalej przechodzimy do cięcia i otwieramy plik naciskając “Start”.

Tworzenie projektu negatywowego

W tym celu musimy ustawić parametry “Konfiguracji”. Możemy skorzystać z innej metody i umieścić obiekt w konkretnym miejscu poprzez narysowanie w Corelu ramki odpowiadającej dokładnie rozmiarom materiału.

Tutaj musimy podjąć decyzję, czy chcemy, aby rysowana ramka była również wycinana, czy też może nie. Jeśli chcemy aby narysowana ramka nie była wycinana, to jest taka możliwość i w tym celu należy kliknąć komendę: “Pomiń ramkę”.

Jak wykonać kreskowanie w ploterze?

W programie graficznym należy wpisać literkę “k” i dodać wokół ramkę.

Następnie eksportujemy to do PLT lub DXF. W pasku zadań należy znaleźć zakładkę “Funkcje” i z listy wybrać kreskowanie.

Wtedy wyskoczy małe okienko. Aby wykonać poprawne dla nas kreskowanie, trzeba uwzględnić dodatkowo parametry z konfiguracji w pasku zadań, które były w zakładce “Import HPGL”

Aby zakreskować wypełnienie literki w opcji konfiguracji i zakładki “Import HPGL” niestety nie możemy kliknąć opcji “Pomiń ramkę”.

To ustawienie może doskonale sprawdzić się, jeśli na ploterze będziemy chcieli tworzyć pieczątki.

Możemy zakreskować tylko obiekt a jego wypełnienie może pozostać nienaruszone. Wtedy zaznaczamy w tym samym oknie konfiguracyjnym opcję “Pomiń ramkę”. Niezwykle ważne jest to, że operację kreskowania można wykonać tylko raz dla danego projektu. Jeśli i chcielibyśmy zmienić parametry kreskowania musimy zamknąć projekt i otworzyć go na nowo!

Obsługa plotera laserowego wymaga nie tylko wiedzy ale i precyzji oraz cierpliwości. Być może pierwsze wydruki lub cięcia laserem będą do wyrzucenia, a z każdym następnym będziemy nabierać wprawy. Z czasem staniemy się specjalistami od ustawień plotera laserowego.