Kalibracja plotera

Ploter jest niezbędny!

Ploter często jest urządzeniem wręcz niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Bez niego nie możemy pokazać efektu naszej pracy klientowi. Częstokroć jest zwieńczeniem naszej kilkumiesięcznej pracy. Warto o niego zadbać. Jeśli tego nie zrobimy, to zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie. Naprawa w  serwisie ploterów może być kosztowna a przestój spowodowany awarią plotera długi. Przez ten czas nie pracujemy, a klient ponagla. Jak zatem zadbać o ploter?

Konserwacja plotera

Na niknięcie nieprzewidzianej awarii plotera najlepszym sposobem jest jego cykliczna  konserwacja w serwisie ploterów. Konserwację plotera powinno przeprowadzić się raz w roku lub raz na dwa lata w zależności od intensywności użytkowania plotera.Na czym polega konserwacja plotera? Serwisant czyści poszczególne podzespoły plotera tj. np. encoder strip, rozrząd napędowy plotera, głowice drukujące czy styki elektryczne oraz sprawdza czy dysze nie są zapchane resztkami atramentu. Wszystkie zębatki powinny ponownie zostać nasmarowane i naoliwione. Koniecznie musi zostać sprawdzony stan paska napędowego karetki oraz stacji serwisowej. To od niego zależy czy karetka będzie prawidłowo chodzić. Jeśli okaże się że pasek napędowy karetki jest rozwarstwia się, to należy go wymienić. Jeśli zaniedbamy wymianę paska, to najprawdopodobniej pęknie i ploter ponownie trafi na serwis. Kolejny przystanek to stacje serwisowe. Należy sprawdzić, czy nie jest ona przepełniona. Przepełniona stacja ma niekorzystny wpływ na stan głowic drukujących. Jeśli  nie mają one gdzie zrzucić nadmiaru tuszu to jakość wydruku z plotera ulegnie pogorszeniu.

Kalibracja plotera

Kalibracja plotera, to hasło, które wszyscy posiadacze plotera na pewno już słyszeli. Wzorcowanie (bo tak inaczej można tą czynność nazwać) to ustawienie osi w ploterze, po to aby uzyskać wzorcowy wydruk. Co nam daje kalibracja plotera? Po prawidłowo wykonanej kalibracji wydruk będzie prawidłowy beż żadnych linii czy tez przeskoków. Doświadczony serwisant wie, że kalibrację należy przeprowadzić po każdej czynności serwisowej. Tak więc, jeśli nastąpiła wymiana paska napędowego, to rownież należy skalibrować ploter. Nie należy zapominać o tym, że kalibrację powinno się przeprowadzić dla każdego rodzaju papieru na jakim drukuje dany ploter. Były modele ploterów HP np. DJ450, które wymagały stosowania do kalibracji specjalnej folii przezroczystej. Dziś w nowych modelach ploterów kalibracji dokonuje się za pomocą specjalnego oprogramowania plotera, a nawet w niektórych modelach wykonuje się ona samoczynnie po każdej wymianie tuszy. I tu warto wspomnieć, że należy stosować oryginalne tusze do plotera.